‘Ambulansı sen mi kullanıyorsun?’
‘Ambulansı sen mi kullanıyorsun?’

‘Ambulansı sen mi kullanıyorsun?’

11 Mart 2020 13:28

İpsala’da 2015 yılından bu yana ambulans sürücülüğü yapan Edirne’nin tek kadın ambulans sürücüsü Feride Çabukel, hem yollara hem de zamana meydan okuyor. Göreve ilk başladığında ‘sen mi kullanıyorsun’ şeklinde tepkiler geldiğini belirten Çabukel, ambulans

Görev yaptığı 5 yıl içinde iki kere darp edildiğini belirterek, “Hatta ikincisi geçtiğimiz ay oldu, hasta yakınlarıyla sorunlar yaşadığımız oluyor. Geçtiğimiz ay yaşadığım darp olayında örneğin bir erkek değil bir kadın tarafından darp edildim” dedi.

 Aslen Uzunköprülü olan Çabukel, atanamadığı için 2015 yılında ambulans sürücülüğüne başvurduğunu söyledi. İşini çok severek yaptığını söyleyen Çabukel herhangi bir zorluğunun olmadığını belirterek, “30 yaşındayım, Uzunköprülüyüm, ben normalde sağlıkçıyım, toplamda 11 yıldır çalışıyorum sağlık sektöründe. 2015 yılından beri yani 5 yıldır da ambulans sürücülüğü yapıyorum. Atanamadığım için sürücülüğe başvurmuştum. Öncelik zaten sağlıkçılarındı. Bu işin bir zorluğunu görmedim açıkçası. Çünkü bizim işimizde kadın erkek ayrımı yok. İnsanlar ambulans direksiyonunda kadın görünce şaşırıyor. Baştan tepkiler almadık değil. İşte ‘Sen mi kullanıyorsun?’, ‘Sen mi bizi götüreceksin’ tarzında. Fakat sonrasında hastaneye geldiğimizde ‘Helal olsun, biz baştan korkarak bindik ambulansa, bir erkekten daha dikkatli ve güzel sürüyorsunuz’ dediler bana hep. Geri dönüşler çok olumlu oluyordu. Benim bir zorluğum var trafik. Bu sadece benim değil tüm ambulans şoförlerinin zorluğu aslında. Her zaman bu sorunla karşılaşıyoruz hiçbir zaman aşamadık. Sıkışık olduğu zaman sürücülerimiz yol vermeyi bilmiyorlar. Biz zaten saniyelerle yarışıyoruz. Amacımız hastaları en ivedi şekilde hastaneye getirebilmek. Bunun haricinde bir zorluğum yok. Ekip arkadaşlarımdan da hiçbir zaman ‘Sen kadınsın, bu işi yapamazsın’ gibi sözler duymadım. Daha çok bana destek oldular. Destek olmasalar zorlanabilirdim. ‘Acaba yapabilir miyim’ diye korkarak girdiğim bir işti” dedi.
“GEÇTİĞİMİZ AY DARP EDİLDİM”
5 yıldır bu mesleği yaptığını söyleyen Çabukel bu süre zarfında iki kez darp edildiğini, ikincisinin ise geçtiğimiz ay bir kadın tarafından olduğunu söyledi. Çabukel, “Ben 5 yılı bitirdim bu işte şükürler olsun. Başımıza bir şeyler tabi ki geldi. 2 kez darp yaşadım bu 5 yıl içinde. İkincisi geçtiğimiz ay oldu hata. Hasta yakınlarıyla sorunlar yaşadığımız oluyor. Geçtiğimiz ay yaşadığım darp olayında örneğin bir erkek değil bir kadın tarafından darp edildim. Ekipçe yaşadık bunu birde. Psikolojik olarak etkileniyoruz. Yaptığımız iş insan hayatı kurtarmak. Gittiğimizde tabii insanları anlıyoruz, bize muhtaçlar ve üzgünler. Milletimiz sabırsız beklemeyi bilmiyoruz. Sakin kalamadıkları için hırçınlaşmaya başlıyorlar. Böyle olunca durum bizim işimize engel oluyorlar. Biz olay yerine ne kadar erken gidersek gidelim hasta yakınına bu süreç uzun geliyor. İtip kakmalar hakaretler başlıyor. Bir şey yapamıyoruz çünkü durum ne olursa olsun bizim önceliğimiz hasta. Biz bir can kurtulsun diye çalışıyoruz. Benim bunlar dışında bir sorunum olmadı dediğim gibi. O kadar çok arkamda duruldu ki bu beni daha çok yüreklendirdi her seferinde” dedi.
“KADINLAR ERKEKLERDEN DAHA DİKKATLİ”
Kadınların erkeklerden daha dikkatli ve titizlikle çalıştığını söyleyen Çabukel, “Kadınlar bence her işte her şeyin en güzelini yapıyorlar. Erkeklerden her seferinde daha dikkatli kullanıyoruz aracı. Bazen kadın sürücülerimiz tabii acemiliğin verdiği bir durumla trafikte aksaklıklara sebebiyet verebiliyor ama bunu hiç erkek yapmıyor diye bir şey yok. Kadın erkek herkes yapıyor. Çok severek yapıyorum işimi, çok memnunum. Özellikle hayati tehlikesi olan hastalarda onu geri döndürdüğümüzde ve hastaneye o şekilde teslim ettiğimizde çok mutlu hissediyoruz arkadaşlarımla. Biz bu hastaya iyi geldik onun elinden tuttuk diyebiliyoruz ve bütün günün yorgunluğu gidiyor zaten. Birinin hayatını kurtarmaya çalışmak ve bunu başarmanın verdiği duygu tarif edilemez. Kadınların yapamayacağı hiçbir iş yoktur. Erkekleri dünyaya getiren kadın, onları doğurup büyüten kadın, kadının elinin değmediği hiçbir şey yok. Kadın her zaman düşünerek hareket eder. En titiz şekilde yapıyoruz işimizi. Ve bu bize işimizde çok güzel sonuçlar çıkartıyor. Sadece sürücülük değil. Erkeğin sadece bizden farkı kas kuvveti. Bunun haricinde bir şey yok farklı olarak. Altından kalkamayacağı hiçbir şey bir kadının, kadın isterse her şeyi yapar” dedi. Haber: Hatice ÖZSOY-Edirnenin sesi

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
?Ambulans? sen mi kullan?yorsun??
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar