Darcan: "ÇKS'de süre uzatımı çiftçilerimizin yararına olacaktır"
Darcan:

Darcan: "ÇKS'de süre uzatımı çiftçilerimizin yararına olacaktır"

22 Haziran 2020 09:08

TZOB (Türkiye Ziraat Odaları Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, ÇKS'de süre uzatılması gerektiği konusunda görüş bildirirken, çiftçileri "Çekirge" konusunda da uyardı.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın ÇKS süresinin uzatılması ile ilgili yaptığı açıklamayı hatırlatan Darcan, başvurunun son günlerinde yaşanabilecek yoğunluk nedeniyle coronavirüs ile mücadele sürecinde bunun bir risk oluşturacağını söyledi. Çiftçilerin dünya üzerinde görülen coronavirüs nedeniyle son derece etkilendiğini vurgulayan Hüseyin Darcan"Sokağa çıkma yasağı gelen çiftçilerimizin birçoğu ÇKS işlemlerini erteledi. Bu ayın sonunda başvurular bitecek. Başvurunun son günlerinde yoğunluklar yaşanacak, bizde riski göz önüne alarak başvuru süresinin uzatılmasından yanayız. Birçok kalan dosya var. ÇKS süreleri 30 Haziran’da sona erecek, bizler uzatılması için girişimlerde bulunacağız. ÇKS kayıtlarının yapılması, çiftçilerimizin tarımsal faaliyetlerini sürdürmesine katkı sağlayan desteklerden yararlanabilmeleri için elzemdir. ÇKS kaydı yaptırmayan çiftçiler desteklerden yararlanamıyor, tarım sigortası yaptıramıyor, düşük faizli kredi kullanamıyor. Çiftçilerimizin yaşanması muhtemel herhangi bir doğal afet sonucu meydana gelebilecek zararları doğrultusunda, kredi borçlarının ertelenmesi veya afet sonrası yapılacak her türlü tarımsal desteklerden yararlanabilmesi için ÇKS kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. ÇKS yaptırmayan üretici desteklerden yararlanamıyor. ÇKS süresi inşallah uzar, çiftçilerimiz de zor durumda kalmaz." dedi.

"Bütün üreticilerimizin arazilerini kontrol ederek, çekirge tespit etmeleri durumunda zararlı mücadelesine zaman kaybetmeden başlamaları gerekmektedir"

Süre uzatımı olmaması durumunda, ÇKS başvuru süresinin 30 Haziran 2020 mesai saati ile biteceğini hatırlatan Darcan, Karaağaç köyünde ekili ayçiçek arazilerinde görülen çekirge ile ilgili olarak da şunları söyledi; "Karaağaç köyümüzdeki ayçiçek ekili tarım arazilerinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve İpsala Ziraat Odası teknik personelimizin incelemelerinde çekirge tespit edilmiştir. Bütün üreticilerimizin arazilerini kontrol ederek, çekirge tespit etmeleri durumunda zararlı mücadelesine zaman kaybetmeden başlamaları gerekmektedir. Önemle duyurulur. Herkes tarlasını gidip kontrol etmeli. Vatandaşlar tarla kontrollerinden sonra ilaçlamalarını yapmalı. Şu an için bölgemizde sıkıntılar yok, ülke genelinde büyük sıkıntılar oldu. Bazı yerlerde yaşanan dolu yağışları ekili arazilere zararlar verdi. Yağmurdan da korkar hale geldi çiftçimiz. Havaların serin ve yağışlı olduğu zamanlarda erken ekilen çeltiklerin bazıları bozuldu. Çiftçiler zarara uğrayan çeltiklerini bozmak zorunda kaldı. Bozulan çeltik tarlaları nedeniyle çiftçiler daha da borçlandı. Kışın bir kuraklık yaşadık. Şimdiki yağışlarla güzel gidiyoruz. Bölgemizde çok büyük sıkıntılar yok, hayırlı ve bereketli sezon geçirmeyi umuyoruz." diye konuştu.

Haber: İlker Gürel-Gündemsaros

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar