Ergene Nehri Hayat Buluyor.
Ergene Nehri Hayat Buluyor.

Ergene Nehri Hayat Buluyor.

01 Temmuz 2020 09:04

Ergene Çevre Koruma Projesi derin deşarj hattı b tüneli ışık göründü merasimi gerçekleşti.

Ergene Çevre Koruma Projesi derin deşarj hattı b tüneli ışık göründü merasimi gerçekleşti.  Sanayi tesislerinin atıkları sebebiyle kirlenen Ergene Nehri, 'Lale' adı verilen yerli tünel açma makinesi ile birlikte yeniden hayata dönüyor. 

Türkiye'yi dünyada tünel açma makinesi üreten sekizinci ülke konumuna getiren E-Berk, ilk makinesi "Anadolu’yu 2017'de üretmişti. TÜBİTAK desteğiyle Ankara'da üretilen tünel açma makinası Lale, 18 Eylül 2019'da Bakan Varank'ın katıldığı bir törenle banttan indirilerek, 12 Kasım 2019'da kazı çalışmalarında kullanılmaya başlanmıştı. Türk mühendis, teknisyen ve işçilerinin bilgi ve birikimiyle geliştirilen tünel açma makinası, 'Lale' günlük ortalama 20 metre kazı yapabiliyor. 1970'li yıllardan beri Sanayi tesislerinin atıkları sebebiyle kirlenen Ergene Nehri, 'Lale' adı verilen yerli tünel açma makinesi ile birlikte ergene nehrinin temizlenmesi hedefleniyor.  Ergene Çevre Koruma Projesi derin deşarj hattı b tüneli ışık göründü merasimi törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törene telekonferans bağlantısı ile katılım gösterirken,  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım alanda yerini aldı. 
“SUYUN TEMİZ AKMASINI SAĞLAYACAĞIZ”
Projenin Avrupa'nın en büyük çevre projelerinden biri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “ Bugüne kadar yaklaşık 2,5 milyar liralık bir harcamada bulunduğumuz ve kararlılıkla sürdürmekte olduğumuz Ergene Havzası Eylem Planı'nın tamamlanmasıyla Avrupa'nın en büyük çevre projelerinden birini hayata geçirmiş olacağız. Ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Yaptığımız bu yatırımlarla Ergene Nehri'nin su kalitesini önemli ölçüde iyileştirecek ve suyun temiz akmasını sağlayacağız" dedi. 
“SU KALİTESİNİ YÜKSELTMEK İSTİYORUZ”
Proje ile birlikte Ergene Nehrinin su kalitesi yükseltmeyi istediklerini belirten Bakan Varank, "Yerli tünel açma makinası Lale, Türkiye'nin en büyük çevre projesinde tünel kazmak için kullanılıyor. Hep beraber tünelin içine girdik. Biraz sıcak ve rahatsızlık verici bir havası olsa da 120 metre kadar ilerledik. Hem oradaki emekçilerle selamlaşma fırsatı bulduk hem de yerli ve milli olarak bir kaç ülkenin üretebildiği teknolojinin burada kullanılması hepimizi mutlu etti, gurur duyduk. Ergene Projesi'ni de 2020'nin sonuna kadar önemli ölçüde tamamlayarak nehrimizdeki su kalitesini yükseltmek istiyoruz. İnşallah bu projeyi de bir hal yoluna koyup tamamlamış olacağız, zaten son aşamalara geldi" şeklinde konuştu.  Ali Karaman-Ahval Edirne

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar