Coğrafi imkânları ve tarım potansiyeli yüksek ilçe "İpsala"
Coğrafi imkânları ve tarım potansiyeli yüksek ilçe

Coğrafi imkânları ve tarım potansiyeli yüksek ilçe "İpsala"

17 Mayıs 2021 10:14

Erkin, ”Edirne ili olarak ilçeler bazında değerlendirildiğinde İpsala, Enez ve Meriç ilçeleri gibi 4. Grup ilçe statüsünde yer almaktadır. Buda İpsala’nın sahip olduğu nimetleri yeterince değerlendiremediğini göstermektedir ”dedi.

Erkin konu ile ilgili şu ifadelerde bulundu;

 “Traklar döneminde başlayan, Osmanlı İmparatorluğu döneminde devam eden ve günümüze kadar gelen tarihsel süreç içinde İpsala ilçemizin görünmeyen değer ve varlıkları ne yazık ki arzu edilen düzeyde değerlendirilememiştir.1928 de ilçe statüsüne kavuşan İpsala, 753 bin dekar sahaya konuşlanmış 19 köy ve ilçe merkezi ve iki belde belediyesi olarak 26796 yurttaşımızın yaşadığı bir ilçedir.(2004 de ilçe nüfusu 33428 di maalesef nüfusumuz azalmıştır) Belediye’ye ait yaklaşık 10 bin dekar, Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait 28350 dekar tarım arazisi ve ilçe sakinlerinin tarım yaptığı yaklaşık 513550 dekar tarım arazisine sahip İpsala aslında tarımsal potansiyeli çok yüksek bir ilçemizdir. Nüfusunun yarısı üç belediye merkezinde diğer yarısı 19 köyde yaşayan ilçemiz coğrafi imkânlar açısından da son derece şanslıdır. Meriç nehri, DSİ sulama tesisleri, tarımsal imkan yaratacak varlıklar olup, Yunanistan üzerinden Avrupa’ya bağlanan Gümrük Kapısı İpsala için önemli bir imkandır. 1955 yılında İpsala’da başlayan DSİ çalışmaları İpsala için önemli bir şans olmuş, lakin bölge bu nimeti arzu edilecek şekilde değerlendirememiştir. Halen 205 bin dekar çeltik alanı DSİ sulamaları ve çiftçilerin kendi imkânlarıyla sulanabilmekte, yaklaşık 300 bin dekar civarında yamaç arazi sulanmayı beklemektedir. Maalesef DSİ’nin sulamalar üzerindeki denetim yetersizliğinden su tüketimi ve su yönetimi fennine uygun yapılamadığı için çeltik arazileritoksik hale gelmiştir. Yatırım halinde olan projelerin biran önce tamamlanması yanında uygulaması hazır projelerin de hayata geçirilmesi gerekmektedir.

En önemlisi de verimli İpsala topraklarının tamamının sulanma imkânı olup katma değeri yüksek ürünler yetiştirilmesi planlanıp hayata geçirilmelidir. Gümrük kapısından mutlaka 150 milyar dolar ticaret pazarı olan Balkan ülkeleri ve Avrupa’ya ihracat yapabilecek tarımsal ürün yetiştiriciliği ve endüstriyel tarım gerçekleştirilmelidir. Edirne ili olarak ilçeler bazında değerlendirildiğinde İpsala, Enez ve Meriç ilçeleri gibi 4. Grup ilçe statüsünde yer almaktadır. Buda İpsala’nın sahip olduğu nimetleri yeterince değerlendiremediğini göstermektedir. Maalesef gerek ticaret gerekse sosyal ilişki ve siyaset çerçevesinde İpsala ilçemiz Keşan’ın gölgesinde kalarak etkilenmiştir. 2001 yılında ısrarla OSB’nin Keşan – İpsala karayolu kenarındaki Esetçe merasına yapılması konusunda çok ısrar etmeme rağmen Keşan yöneticilerini ikna edemediğim gibi İpsala’dan da yeterli desteği göremedim.(Bu konuyu Keşan Önder Gazetesi birkaç gün haber yapmıştı) Hâlbuki önerdiğim saha enerji, su, ulaşım ve Gümrük kapısı avantajları üstünlüğü Esetçe OSB’yi cazip kılmaktaydı. Adının da İpsala – Keşan OSB olmasını düşünmüştüm. Lakin gerçekleştirilemeyip yazık olmuştur.

 İpsala kendi insan kaynağını da arzu edilen düzeyde kullanamamıştır. Hâlbuki İpsala doğumlu, gerek kamuda gerekse özel sektör de çalışmış iyi yetişmiş insanlar olduğu gibi, iyi okullarda okumuş gençlere de sahiptir. Bu yaş gurupları entegre edilerek İpsala kaybettiği yılları geri alabilir.

Bu itibarla İpsala, Dsi’nin varlığı iyi değerlendirilerek, tarımsal sulama en faydalı hale dönüştürülmelidir. Gümrük kapısı mutlaka fırsata dönüştürülmelidir. Keza sosyal faaliyetlerini eskisi gibi genişletmelidir. Osmanlı döneminden miras kalan At besiciliği, adına geçmişte yıllarca İpsala da AT YARIŞLARI yapılmıştı.(hatta koşu yeri adında bir alan bile var) Her yıl yapılan panayır etkinliklerin de At yarışları ile birlikte Yağlı Pehlivan Güreşleri de yapılırdı. Doğum yerim, ortaokulu bitirdiğim ve daha sonra bizzat DSİ 114 şubede de yedi yıl mühendis olarak çalıştığım, tarımsal sulama projelerinde uzun yıllar yönetici olarak görev aldığım İpsala ilçemizin, bir an önce arzu edilen konuma gelmesi en büyük temennimizdir “dedi.

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar