“Girdi maliyetleri her geçen gün artıyor”
“Girdi maliyetleri her geçen gün artıyor”

“Girdi maliyetleri her geçen gün artıyor”

31 Mayıs 2021 10:13

Türkiye Ziraat Odaları Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan yaptığı açıklamada; bölgede yapılan çeltik ekimleri ve artan girdi maliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Çeltik ekimleri bölgemizde bitmek üzere”

Bölgede yapılan çeltik ekimleri hakkında bilgilendirmede bulunan Darcan“Çeltik ekimleri bölgemizde bitmek üzere. Vatandaşlarımız arazilerinde ekim için son rötuşları yapıyorlar. Hava şartları da şu an müsait. Bölgemizde kuraklık sıkıntımız da yok. Barajlarımızda, şuanda için iyi durumda.” dedi.

“Girdi maliyetleri her geçen gün artıyor”

Girdi maliyetlerinde yaşanan artışla ilgili de, konuşan Hüseyin Darcan, sözlerine şöyle devam etti: “Gübre fiyatları ve diğer girdi maliyetleri vatandaşımızı tedirgin ediyor. Buğdaya, %36’lık gibi bir fiyat verildi ve bu fiyat çeltiğin önünü açtı diye düşünüyoruz. Bunları ekerken düşündüğümüz olumsuzluklar da var. Çeltikte maliyet hesabı yapmadan fiyat beklentimiz de belli değil. Girdi maliyetleri her geçen gün artıyor, en son mazota zam yapıldı. Vatandaş ekimini yaptı şimdi ilaç kullanmaya başlayacak. Girdi maliyetleri yeniden değişecek mi bilmiyoruz, mazot fiyatları da öyle.”

“Damla sulama yöntemi…”

Damla sulama yöntemi hakkında konuşan Darcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Damla sulama, salma sulama olmayan yerlerde daha sık kullanılıyor. Biz salma sulama yapılmayan yerlere damla sulama öneriyoruz. Kalkıp da, 200 bin dönümlük ovada damla sulama yapamazsınız. Bunu bir şekilde açıkların kapatılması gibi düşünelim. Bayırda vatandaş ot türünü biçtikten sonra çeltiğini de ekebiliyor. İkinci ürün mısır gibi düşünelim. Onda çok da verim beklemiyoruz. Masrafları biraz daha az, 500-600 kilogram da verim alabilir. Bu şekilde rantabl olabilir. Kalkıp da koca İpsala ovasını damla sulama ile ekemeyiz. Damla sulama ile ekimi yetiştiremezsiniz. Bunu alternatif ürün gibi düşünelim. Çeltik diğer ürünlerden biraz daha iyi ama hükümetin verdiği damlama sulama desteği sadece çeltik değil, ayçiçeğine de var. Amaç sulanabilir arazilerde ikinci ürün yetiştirmek, destekleri güzel. Vatandaş otlarını biçti, ayçiçeği ekimleri de yağışlar nedeniyle geçe kaldı, şu anda ayçiçeği ekme imkanı var, sulama imkanı da varsa ikinci ürün için çok iyi imkan.”

(Haber: Deniz ÇİL-Gündemsaros)

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar