Dr.Sadık Ahmet vefatının 26. yılında anıldı
Dr.Sadık Ahmet vefatının 26. yılında anıldı

Dr.Sadık Ahmet vefatının 26. yılında anıldı

28 Temmuz 2021 08:54

Batı Trakya Türklerinin lideri, Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi kurucusu, eski bağımsız milletvekili Dr. Sadık Ahmet, vefatının 26. yıl dönümünde Gümülcine’de anıldı.

DEB Partisi ve Sadık Ahmet ailesi tarafından düzenlenen anma etkinliği, bu yıl Kovid-19 salgını nedeniyle uygulanan önlemler çerçevesinde sınırlı katılımla gerçekleştirildi.

Bu yılki törene Türkiye devletini temsilen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık katıldı.

Düzenlenen ilk tören Sadık Ahmet’in Gümülcine Kahveci Mezarlığı’ndaki kabri başında yapıldı.

Törene DEB Partisi yönetimi, Dr. Sadık Ahmet’in ailesi, Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, azınlık belediye başkanları, eyalet başkan yardımcıları, azınlık dernek başkanları ve yöneticileri ve çok sayıda soydaş katıldı.

Gümülcine Müftülüğü’ne bağlı din görevlileri tarafından sala ve Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan törende dua ise İskeçe Müftüsü Ahmet Mete tarafından okundu. Konuşmalarda Dr. Sadık Ahmet’in verdiği hak arama mücadelesine vurgu yapıldı.

‘Anavatan Türkiye haklı davanızın her noktasında yanınızda olacaktır’

Bakan Yanık yaptığı konuşmada Dr. Sadık Ahmet’in kendi gençlik yıllarında takip ettikleri kahramanlardan biri olduğunu vurguladı.

Yanık şöyle devam etti: “Rahmetli Sadık Ahmet, kimliği korumanın önemini çok erkenden anlayan ve önemini kavrayan bir liderdi. Bunu meşru yollarla korumanın ne kadar olduğunu fark eden ve mücadelesini veren bir isim. Kurucu başkanı olduğu parti, Türk azınlığın da mücadelesini özetleyen bir isim aslında. Batı Trakya Türkleri dostluk istiyor, eşitlik istiyor ve barış içinde yaşamak istiyor. Yaşadıkları topraklara dostluk etmekten başka bir tavır içine girmeyen bir toplum Batı Trakya Türkleri.

Sizlerin bu haklı mücadelesinde, uluslararası hukuktan ve ikili anlaşmalardan kaynaklı tüm haklarınızın hem savunulması hem kazanılması noktasında Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri olarak yanınızda olduk ve yanınızda olmaya devam edeceğiz. Uluslararası platformda ve tüm platformlarda bu hakların dile getirilmesinde de yanınızda olduk ve olmaya devam edeceğiz. Ben bugün Türkiye Cumhuriyeti hükümetini temsilen buradayım. Anavatan Türkiye’nin haklı davanızın her noktasında yanınızda olacağımızın sözünü vermek için buradayım. Sayın Cumhurbaşkanımızın sizlere selamını getirdim. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da bu davanın takipçileri, savunucuları olmaya devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türkiye, soydaş Batı Trakya Türk Toplumunun çok yakın takipçisi olmaya devam ediyor.”

Dr. Sadık Ahmet’in kabri başında yapılan anma töreni, Dr. Sadık Ahmet ailesi adına merhum Sadık Ahmet’in eşi ve DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet’in teşekkür konuşmasıyla sona erdi.

Dr. Sadık Ahmet Marşı büyük beğeni topladı

Mezarlıktaki törenden sonra Gümülcine–Kozluköy yolu üzerinde bulunan ‘Seramoni’ aile salonunda Dr. Sadık Ahmet için bir anma programı daha gerçekleştirildi.
Buradaki etkinlikte Türkiye Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık bir konuşma yaptı. Yanık, Batı Trakya’da bulunmaktan ve soydaşlarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Dr. Sadık Ahmet’i rahmetle andı.
Bu yıl ilk kez müzik öğretmeni ve aynı zamanda DEB Partisi Gençlik Kolu Üyesi Batuhan Hasan’ın bestelediği Dr. Sadık Ahmet marşı seslendirildi. Hasan’ın yönetiminde gençlerden oluşan koro tarafından seslendirilen marş konukların büyük beğenisini topladı.
Etkinlikte ayrıca, Gençlik Kolu üyelerinin Dr. Sadık Ahmet için kaleme aldıkları şiirler de sergilendi. Haber Merkezi

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Dr.Sad?k Ahmet vefat?n?n 26. y?l?nda an?ld?
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar