İMYO İlk 55'e Girdi.
İMYO İlk 55'e Girdi.

İMYO İlk 55'e Girdi.

13 Eylül 2021 09:55

#Teknofest2021 Orta irtifa roket yarışlarında Trakya Üniversitesi Simurg Roket Takımı ilk kez katılmasına rağmen son 55’e kalarak roketini sunmaya hak kazandı.

Finallerde 3000 metreye çıkacak 3 metre boyundaki orta irtifa roketinin uçuş kontrolleri ROKETSAN, TUBİTAK-SAGE hakemlerinden oluşan heyetler ile Aviyonik(Uçuş Bilgisayarı), Yapısal, Aerodinamik, Kurtarma Sistemleri, Faydalı Yük kısımlarının uygunluk ve düzgün çalışma testleri yapıldı.

Yapılan testlerin hepsinden başarılı bir şekilde geçerek atış onayı alındı. Yaklaşık 30 takımın atış onayı aldığı bu aşamadan sonra roketimiz atışını başarı bir şekilde gerçekleştirdi. Uçuş bilgisayarı ile haberleşme kurularak seyir bilgileri ve roket konumu an ve an alındı. 3073 metre irtifaya çıktıktan sonra kurtarma sistemlerinde oluşan bir arızadan dolayı paraşütü açamadığımızdan dolayı kontrolsüz bir şekilde iniş gerçekleşmiştir. Atış sonrası roket yeri tespit edilerek arama ve kurtarma başarıyla tamamlandı. Yarışma atış, sehir bilgilerinin teslimi için son raporlama sürecine girildi. Raporların tesliminin ardından sıralamalar belli olacaktır.

Yarışmada 30 atış yapan takımında 25 tanesi roketine ulaşabildi. Bu süreçte hep yanımızda olan ve bizi motive eden, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Genel Sekreter Yardımcımız Öğr. Gör. Burak İŞÇİMEN, MEYOK Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Hayati ARDA ve Müh. Fak. Dekanı Prof. Dr. Yılmaz ÇAN’a teşekkürlerimi sunarım. Ayrıca süreçte bizi arayan destekleyen soran tüm dostlara ilgi ve alakaları için teşekkür ederim. Genç ve istekli Simurg takımının pandemi gibi zor bir dönemde çalışarak ilk kez katıldıkları yarışmada roketi fırlatmaya hak kazanmış olmalarından dolayı tebrik ediyorum. Yunus Emre Duran, Mehmet Ali Demir, Yusuf Güdücü, Mert Tosun, Burak Kırbaşoğlu, Enes Çetin ve Bengisu Şen takımda yer alıyor.

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar