Gaziler Günü Kutlandı.
Gaziler Günü Kutlandı.

Gaziler Günü Kutlandı.

20 Eylül 2021 09:33

Törende konuşan P.Ütğm Gökhan Bingöl,” Anadolu’muzun Vatanlaşması, Türk’ün mührünün vurulması, Malazgirt’ten Sakarya’ya kadar uzanan tarih içerisindeki muharebeler, Kahramanlıklar, Fedakârlıklar ve “Kuvayi Milliye” ruhu ile mümkün olmuştur”

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921’de Mustafa Kemal Atatürk’ e “Gazi” unvanının verildiği günün yıl dönümünü olan “Gaziler Günü” bugün düzenlenen törenle kutlandı.

Gaziler Günü programı saat 11.00’de İpsala Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve İpsala Belediyesi tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma ise P.Ütğm Gökhan Bingöl tarafından yapıldı. Bingöl, konuşmasında ”Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, Dünya harp tarihinin en çetin muharebelerinden biri olan Sakarya Zaferi’nin ardından Türkiye Büyük Meclisi’nce “Gazilik “unvanı verildiği bugünü tüm gazilerimizi de onurlandıran “Gaziler Günü “olarak kutlamanın kıvanç ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Türk Ordusu bundan 100 yıl önce Sakarya’da düşmanı bozguna uğratarak Viyana’da başlayan çekilmeye son vermiş ve Türkiye Büyük Meclisi bu büyük zafer sonrasında, Başkomutanına duyduğu şükranı ona mareşallik rütbesi ve Gazilik unvanını vererek taçlandırmıştır.

Üzerinde bulunduğumuz Coğrafyanın, bu eşsiz toprakların “Vatan” vasfını kazanabilmesi kolay olmamıştır.

Anadolu’muzun Vatanlaşması, Türk’ün mührünün vurulması, Malazgirt’ten Sakarya’ya kadar uzanan tarih içerisindeki muharebeler, Kahramanlıklar, Fedakârlıklar ve “Kuvayi Milliye” ruhu ile mümkün olmuştur” dedi.

Bir öğrencinin şiir okuması ile Gaziler günü programı sona erdi.

İpsala Kaymakamı Ekrem Güngör ve protokol üyeleri gaziler ve aileleri ile Atatürk Parkında bir araya gelerek sohbet etti.

Programa İpsala Kaymakamı Ekrem Güngör, Garnizon Komutanı Yb. Mehmet Özer, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal ile Siyasi Parti İlçe Başkanları, İl Genel Meclis Üyeleri, Daire Amirleri Saygıdeğer Gazilerimiz ve Askeri Personel katıldılar. Haber Merkezi

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Gaziler Günü Kutlandı. Gaziler Günü Kutlandı. Gaziler Günü Kutlandı. Gaziler Günü Kutlandı. Gaziler Günü Kutlandı. Gaziler Günü Kutlandı. Gaziler Günü Kutlandı.
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar