Ceviz Hasadı Sürüyor.
Ceviz Hasadı Sürüyor.

Ceviz Hasadı Sürüyor.

15 Ekim 2021 13:10

Devletin 49 yıllığına ceviz ekmek şartıyla bedelsiz kiraya verdiği 2 bin dekar araziyi değerlendiren Karaağaç köyü halkı, ceviz hasadına başlandı.

Ceviz ekili arazinin çoğunluğunun devlet tarafından 49 yıllığına bedelsiz kiraya verildiği köyde üretilen yeni mahsul cevizlerin hasadına başlandı. İlk önce ceviz silkeleme makinası ile silkeleme işleminden sonra köyde imece usulü toplanan cevizler, çuvallanıp temizleme makinasına atılıyor. Buradaki işlemden sonra kurutulan cevizler, tüketiciye ulaşacağı günü bekliyor.

Bölgenin en büyük pazar payına hakim köyde, tüccarlar satın aldıkları cevizleri Türkiye'nin en tanınmış kuruyemişçilerine satıyor. Köylüler, 10 yılda tonlarca ceviz ürettiler. Yaklaşık 15 yıl önce ceviz tarımı yapmaya karar veren ceviz üreticisi Tanju Özgür, yaptığı açıklamada, "49 yıllığına ceviz ekmek şartıyla yaklaşık 50 dönüm devletin hazineye ait arazisine ceviz ektik. En büyük sorunumuz su. İnsanlar çalışıyor uğraşıyor. Köy olarak taşıma suyla değirmen döndürüyoruz. Daha önce köyümüzde yapımı yarım kalan bir barajımız, göletimiz vardı. Devletimizden tek istediğimiz bu yarım kalan barajımız, göletimiz olursa köyümüz için üreticilerimiz için çok iyi olacak. Çalışıyoruz, üretiyoruz, kazanıyoruz. Emek isteyen bir iş" dedi.

Bir başka ceviz üreticisi Harun Özcan ise, 100 dekar ceviz ektiğini, verimin yıla göre değiştiğini söyledi. Özcan, "Daha önce yerli Yalavo Şevim Birecik cinsi ceviz ektik. Verim azlığından aşılama yaparak centır cevizine döndük. Şimdi verimler iyi. Kabuklu cevizin satış fiyatı önümüzdeki günlerde belirlenecek" diye konuştu.

Bölgede ceviz hasadının Ekim ayı sonuna kadar devam edeceği belirtildi. Haber Merkezi

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Ceviz Hasadı Sürüyor. Ceviz Hasadı Sürüyor. Ceviz Hasadı Sürüyor. Ceviz Hasadı Sürüyor. Ceviz Hasadı Sürüyor. Ceviz Hasadı Sürüyor. Ceviz Hasadı Sürüyor. Ceviz Hasadı Sürüyor.
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar