BENDEN SİZE ÜÇ DUA
Bu içerik 16 Ekim 2019 09:09 tarihinde eklendi ve 2.051 kez okundu

Yüce Rabbimiz bütün müminleri kardeş ilan etmiş ve bu kardeşliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için sevgi ve saygı esaslarını ortaya koymuştur. Bu esasların en önemlilerinden biri de müminlerin aralarında selamlaşması ve selamı yaymalarıdır. Çünkü selam bir duadır. Saygı ve sevgiyi pekiştirir.

 İbadet hayatının ve sosyal hayatın temelinde Selam vardır. Selam aynı zamanda yaratılanların birbirleri ile olan iletişimleridir. Selam, Kuranı Kerim'de Haşr suresinde Allah'ın isimleri arasında sayılır. Selam, sonsuzluk, başlangıcı olmamak, sınırsız büyüklük, her türlü noksanlık ve afetten selamet anlamındadır. Bir hocamız selam kelimesinin harflerini şöyle yorumlamıştı. Sin üç dişli haliyle bir bağı zinciri ve sürekliliği ifade ederken, Lam Cebrail’i, Elif Allah’ ı Mim Hz Muhammed’i ve onun şahsında bütün mahlûkatı sembolize eder. Böylece selam, Cebrail vasıtasıyla Allah'tan Hz Muhammed'e ve tüm yaratılanlara güven ve barış taşıyan mesajdır.

Selam hayatın her alanında vardır. Mesela, beş vakit kıldığımız namazlarda Ettehiyyatü okurken 21 defa Allah’a Peygamberimize ve diğer Peygamberler ile Salih insanlara selamlar veririz. Namazların sonunda 13 kez melekleri ve insanları selamlarız. Selamdan sonraki allahümme entesselamu ve minkesselam sözüyle Allahü Tealayı selamlarız. Allahü Teâlâ Kur’an da kullarının vasıflarını sayarken ilk önce yeryüzünde tevazu ile yürümeyi zikreder. Rabbimiz kendini ve haddini bilmeyen insanlarla çekişmek yerine onlara selamla karşılık verilmesini emreder. Dinimizde Aile yuvası önemlidir. Ailede de iletişimin başlangıcı, sevginin göstergesi selamdır. Nitekim Kuranı Kerim'de evlere girdiğiniz zaman birbirinize selam verin buyrulmaktadır. Peygamber Efendimiz Hz Enes’e, yavrucuğum ailenin yanına gittiğinde onlara selam vermen sana ve ev halkına bereket olur diye buyurmuştur.

Bugün değişik biçimlerde selamlaşıyoruz. Hele İpsala’mız gibi küçük yerlerde insanların birbirleriyle selamlaşmaları daha çok ve sık. Şehirler büyüdükçe yabancılaşan insanlar daha az selamlaşıyorlar. Trakya da merhaba, merabayın sözü de çokça zikredilir selam verirken. Kafayla, uzaktan el hareketiyle, araba ile geçerken sellektör veya tatlı korna ile yapılan selamları da unutmamak gerek. Lakin Selamların en güzeli ‘Selamün Aleyküm ’ Allah'ın selamı sizin üzerinize olsun diyerek ‘Ve Aleyküm Selam ve Rahmetüllahi ve Beraketüh’ Allah'ın selamı, rahmetive bereketi sizin üzerinize olsun… Cevabını almaktır. Ne kadar da güzel bir duadır selamlaşmak. Bu dünyada en güçlü yanımız rabbimize açılan el ve gönüllerimizle yaptığımız Duamız değil midir. Hele mazlumun, mağdurun, öksüzün, yetimin duası.

 Bir başka güzel dua da hapşıranın duasıdır. O ne büyük bir şükürdür. Hapşıramayan bir insanın felç olduğunu gazete ve tv’lerde çok görmüşüzdür. Hapşırdıktan sonra ‘ Elhamdülillah’ diyerek şükretmesi gerekir insanın Rabbimize Dua ederek…..

En yakınında ki ‘Yerhamükellah’ yani Allah sana rahmet etsin diyerek duayı ve şükrü devam ettirir. Hapşıran ‘Yehdina ve yehdikümüllah’ Allah sana da rahmet etsin diyerek Duayı tamamlar. Peki, çok yaşa desek kötümü olur diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Çok yaşa bir iyi niyet ifadesidir. Kötü değildir ama, Allahın adının anıldığı bir söz ile biz aciz bir kulun sözü kıyaslanabilir mi? Yada en iyisi varken, kim vasat olanı tercih eder ki?

 Ve üçüncü DUA.. Allahın adının anıldığı şükrün en üst seviyeden yapıldığı Kal’in Hal den, yani kelimelerin kalpten döküldüğü biçimde bugün, yarın ve son nefese kadar şu Duayı her daim tekrarlayın…

Allah’ım devletimizi ve milletimizi her türlü beladan muhafaza eyle. Birliğimize beraberliğimize kast edenlere fırsat verme. Aziz vatan topraklarımızda gönderden bayrağımızı, minarelerden ezanımızı indirme. Bugün adı PKK Fetö YPG yada her neyse olan terör örgütleri mensuplarını, dolaylı olarak onlara destek verenleri, bu vatana ihanet edenleri kahreyle. Şehitlerimize rahmetin ile muamele eyle. Sen Duaları kabul edensin Ya RAB! Selam ve DUA ile……

BENDEN+SİZE+ÜÇ+DUA
Yorumlar (3)
osman işbilen - 24 Ekim 2019 09:45
reis on numara yazı.. tıpkı senin gibi. aksaraydan selamlar
MUAMMER - 17 Ekim 2019 18:34
Allah razı olsun kardeşim
fatih kartal - 16 Ekim 2019 10:30
hocam eline sağlık. yazılarını beğenerek okuyorum. bizi ihmal etme. senin gibi insanları seviyoruz

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Bulgaristan'da 2015 Yılı Kurban Bayramı Notları

11 Eylül 2020 10:10 | Hit: 694

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Destan Yazmak Kanımızda Var.

28 Ağustos 2020 10:23 | Hit: 228

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Kurban

29 Temmuz 2020 12:12 | Hit: 268

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli.....

15 Temmuz 2020 14:05 | Hit: 425

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Ne Fetih Biter! Ne de Fatih!

29 Mayıs 2020 10:14 | Hit: 1.220

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Herkese Büyük İkramiye

18 Mayıs 2020 13:34 | Hit: 1.106

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları